Who's Who

Heads of School

Mr Philip Sanderson Principal
Mrs Rebecca Watson Vice Principal
Head of First and Middle Schools
Mr Phil Nicholson Vice Principal
Head of Senior School and Sixth Form

Other members of Senior Leadership Team

Mrs Vanessa Stewart Assistant Principal
First School
Mr Paul Robertson Assistant Principal
Middle School
Mr Paul Clarke Assistant Principal
Senior School
Mrs Julie Thompson Head of HR, Site and Health & Safety
Mrs Ros Noble Head of Business and Finance

Heads of Year (Middle and Senior School)

Mrs Sarah  Piper         Head of Year 5 and 6                            
Miss Caroline   Smith Head of Year 7 and 8
Mrs Shona Smith Head of Year 9
Miss Laura Smith Head of Year 10
Mr Chris Gibbs Head of Year 11
Mr Nick Hunter Head of Sixth Form (Year 12 and 13)

Curriculum Team Leaders (CTL) and Phase Leaders

Mrs Julie        Cluness      Phase Leader - EYFS                                
Mr Andrew Ingram Phase Leader - Year 1 & 2
Mr Ian Staerck Phase Leader - Year 3 & 4
Mrs Jilly Johnston Curriculum Team Leader - Science
Mrs Jill Rowell Curriculum Team Leader - MFL
Mrs Anna Ward-Williams Curriculum Team Leader - Maths
Mr Rob Snow Curriculum Team Leader - PE
Miss Amy Auld Curriculum Team Leader - English
Mr Pete Allonby Curriculum Team Leader - Humanities
History, Geography, Psychology and RS
Mr Geoff Dickson Curriculum Team Leader - Music, Art, DT,
Business, Economics and Computing

Teaching Staff

Mr Nick       Armstrong  Subject Teacher - PE                           
Mrs Beth Bedard Subject Teacher - Maths
Ms Adele Bradford-
Timlin
Middle School Teacher - Maths
Mrs Joyce Burnett Subject Teacher - MFL
Mrs Sharon Collier Class Teacher - Year 1
Mr Phil Cooper Subject Teacher - Maths
Miss Sarah Cope Deputy Curriculum Team Leader - English
Mr Philip Coulson Subject Teacher - Biology
Mr Alan Dunning Subject Teacher - Psychology
Mrs Laura Fox Subject Teacher - Computing
Miss Lucy Godsmark Middle School Teacher - Maths
Mrs Stephanie Gott Class Teacher - Year 2 (job share)
Mr Andrew Graham Subject Teacher - Business Studies
and Economics
Miss Jayne Guy Deputy Curriculum Team Leader - Science
Pupil Premium Co-ordinator
Mr James Hand Subject Teacher - Geography
Miss Katie Harman Subject Teacher - English
Mrs Abigail Henry Subject Teacher - Maths
Mr David Higgins Subject Teacher - Physics
Mrs Eva Hodgson Class Teacher - Year 1
Mrs Claire Ireland Class Teacher - Year 2 (job share)
Mrs Joanna Jefferson Subject Teacher - French/Spanish
Mrs Sarah Johnson Middle School Teacher - English/Humanities
Mrs Elizabeth Johnston Deputy Curriculum Leader - Art, Music
and Design
Miss Claire Keene Middle School Teacher - English
Mr Gary Koomson Subject Teacher - Computing and E-Safety
Mrs Jenny Large Class Teacher - Year 3
Mr David Leightley Subject Teacher - Economics
Mr Ben Maddox Subject Teacher - History
Mr Matthew McAteer Class Teacher - Year 4
Mr Benjamin McIvor Subject Teacher - Computing
Mrs Joanna Morrin SENDCO
Miss Laura Nicholson Subject Teacher - English (maternity)
Mrs Jess O'Keefe Class Teacher - Year 3 (job share)
Mrs Sue Penhall Subject Teacher - English
Mrs Julie Ray Middle School Teacher - Maths/Science
Mr Chris Roberts Class Teacher - Year 4
Deputy Head of Chapters
Miss Kate Robson Class Teacher - Year 1
Miss Jacqueline Savage Subject Teacher - English
Mrs Holly Schiefer Subject Teacher - Design Technology
Dr Ian Shepperson Subject Teacher - Chemistry
Mr Paul Smith Subject Teacher - French
Mrs Catherine Spencer Class Teacher - Year 3
Mr Guy Swinton Subject Teacher - Music
Miss Clare Taylor Deputy Curriculum Team Leader - PE
Miss Amy Telford Class Teacher - EYFS
Mr Paul Thompson Subject Teacher - English/PE
Miss Samantha Tierney Class Teacher - Year 1
Miss Jessica Torbitt Subject Teacher - Maths
Mrs Sarah Trevena Subject Teacher - Maths
Miss Olivia Walker Deputy Curriculum Team Leader - Humanities
Mrs Amy Webster Class Teacher - Year 4 (job share)
Mrs Georgina Ridley Class Teacher - EYFS
Mrs Nicola West Class Teacher - Year 2
Mrs Judith Wills Subject Teacher - Maths
Mrs Katherine Wilson Class Teacher - PPA Cover
Mr Christopher Youldon Class Teacher - Year 4 (job share)
Subject Teacher - PE
Miss Vicky Youll Subject Teacher - DT

Non-teaching Staff

Mr Daniel     Adamson  Teaching Assistant               
Mrs Carol Bell Teaching Assistant
Ms Tracy Bowman Teaching Assistant
Ms Lorraine Brown Teaching Assistant
Mrs Alex Callighan Chapter Administrator - Middle School
Mrs Claire Chambers Teaching Assistant
Mrs Tracy Close Senior Lunchtime Supervisor
Out of School Club Assistant
Mrs Sasha Davis Assistant to the SENDCo - First School
Learning Support Assistant
Ms Gillian Denton Lunchtime Supervisor
Mrs Caroline Ellis Teaching Assistant
Out of School Club Assistant
Mrs Gillian Finlay Teaching Assistant
Mrs Helyn Fox Teaching Assistant
Ms Justine Fry Lunchtime Supervisor
Ms Ellen Gold Out of School Club Assistant
Ms Karen Grey Finance Administrator
Mrs Carole Hall Administrator - First School
Mr Jonny Hall Marketing and Admissions Officer
Ms Leanne Henderson Lunchtime Supervisor
Miss Melanie Hogg Reception Liaison
Miss Sarah Hogg Receptionist
Miss Zoe Hubbuck Lunchtime Supervisor
Mrs Marie Hulme Teaching Assistant
Mrs Anna Ilderton Chapter Administrator - First School
Mr Jon Jacobs Data Manager
Mrs Claire Jensen Teaching Assistant
Ms Jacqueline Jessup Head of Catering
Miss Sara Johnson PA to The Principal
Ms Melissa Laidler Teaching Assistant
Ms Holly Lancaster Out of School Club Assistant
Ms Joanna Lloyd Teaching Assistant
Miss Rebecca Major Lunchtime Supervisor
Mrs Christine McLauchlan Teaching Assistant
Mr John McLeod Site Manager
Mrs Andrea Murdie Out of School Club Assistant
Mrs Anne New Teaching Assistant
Mr Kevin Norvell MAD Technician
Mrs Rosa O'Donnell Teaching Assistant
Mr Steven Oldham Examinations Officer
Mrs Lisa Ord Teaching Assistant
Mr Paddy Parker Assistant Site Manager
Mrs Julia Pia Teaching Assistant
Mrs Sylvia Rippon Lunchtime Supervisor
Ms Angela Rolls Out of School Club Assistant
Lunchtime Supervisor
Mr Steven Scott Laboratory Technician
Mrs Lisa Sergant Assistant to the SENDCo - Middle and Senior
Learning Support Assistant
Mrs Angela Shepherd Chapter Administrator - Senior School
Ms Katie Skinner Out of School Club Assistant
Mr Daniel Smith Senior ICT Technician
Mrs Pamela Smith Teaching Assistant
Mrs Emily Spalink Lunchtime Supervisor
Mrs Charlotte Swaddle Out of School Club Assistant
Mrs Louise Tatum Out of School Club Team Leader
Mrs Sarah Taylor Out of School Club Manager
Ms Gail Thornton Out of School Club Assistant (casual)
Mrs Gill Vacher Chapter Administrator - Sixth Form
Mrs Heather Winton Senior Lunchtime Supervisor

Catering Staff

Mrs Ann Bianchi Catering Assistant
Mrs Lesley Clarke Catering Assistant
Ms Heather Ferguson Catering Assistant
Ms Lynette Halliday Catering Assistant
Miss Sherri Isbister Catering Assistant
Mrs Helen Jensen Kitchen Supervisor
Miss Hayley Justice Catering Assistant
Ms Victoria Mitchel Assistant Kitchen Supervisor
Mrs Alison Mounsey Catering Assistant
Mrs Martine Nolan Catering Assistant
Mrs Patsyann Perna Catering Assistant
Mr Steve Ray Catering Assistant
Mrs Karen Reid Catering Assistant
Mrs Yvonne Robson Catering Assistant
Mrs Elizabeth Wilson Catering Assistant
Ms Michelle Yellop Catering Assistant